• Wieczór Teatrów Szkolnych im. Jerzego Wasyliszyna w Cholewianej Górze

          • Święto teatru oraz Julii i Kacpra

            Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Groblach – Julia Kolano i Kacper Dziurdź – zostali uznani za najlepszych aktorów Wieczoru Teatrów Szkolnych im. Jerzego Wasyliszyna w Cholewianej Górze, który odbył się 17 lutego 2023 roku. Nade wszystko jednak był to wieczór z Melpomeną – zwyciężył teatr, a spontaniczny, żywiołowy odbiór zaprezentowanych spektakli był tego prawdziwym świadectwem. Przewodnicząca jury, znakomita aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie – Joanna Baran-Marczydło, mogła być zadowolona z przygotowania i gry młodych aktorów a także z poziomu zaprezentowanych spektakli. W jurorskim werdykcie wspierali ją zastępca wójta Gminy Jeżowe – Michał Wasyliszyn oraz polonista-poeta Ryszard Mścisz.

            W kolejnej edycji teatralnego wieczoru, który odbywał się w Publicznej Szkole Podstawowej w Cholewianej Górze, zaprezentowały się cztery zespoły teatralne ze szkół podstawowych w Jeżowem Podgórzu, Starym Narcie, Groblach i Cholewianej Górze. Dyrektor Grzegorz Kołodziej powitał wielu przybyłych gości, widzów oraz młodych aktorów i ich opiekunów. Wraz ze sporą grupą zaangażowanych nauczycieli przyjął ich serdecznie, z otwartymi ramionami i z radością zaprosił na artystyczną ucztę w wykonaniu młodych adeptów sztuki aktorskiej. Otwierając Wieczór Teatrów Szkolnych powitał między innymi wójta Gminy Jeżowe – Marka Stępaka, który objął tę imprezę swoim patronatem. Powitał także między innymi przewodniczącego Rady Gminy Jeżowe – Mariana Koca, jurorów, dyrektorów szkół – Annę Piędel, Krystynę Jabłońską, Zygmunta Kowalskiego, zarządzająca oświatą w gminie Martę Koc, dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej w Jeżowem – Marka Kamińskiego. Zaprezentował krótko patrona Wieczoru Teatrów – Jerzego Wasyliszyna, oraz zapowiedział kolejne występy zespołów teatralnych, które miały zaprezentować się w pełnej humoru odsłonie.

            Pierwszy na szkolnej scenie zaprezentował się najbardziej liczny (14-osobowy) zespół z Jeżowego Podgórza, przygotowany przez panią Renatę Słodzińską. Spektakl „Awantura w Przechwałkowie” to pełna humoru i żywiołowości opowieść z dydaktycznym przesłaniem, w której przedstawiciele różnych zawodów przekonują się, jak sobie nawzajem są potrzebni. Młodzi aktorzy zagrali z pasją (a w scenie bójki szczególnie), jury zaś szczególnie wyróżniło Gabrielę Zagułę która zagrała podwójną rolę Diabła i Piekarki.

            Aldona Klecha wraz z 11-osobowym zespołem ze Starego Nartu przygotowała spektakl „Chodź na słówko”, w którym bajkowe realia zderzyły się ze słowotwórczymi i lingwistycznymi „łamigłówkami”, a wszystko to w pełnej ekspresji i humoru opowieści scenicznej. Wśród wielu udanych aktorskich występów na szczególne uznanie, wyróżnienie – zdaniem jurorów – zasłużyła Aleksandra Lasek w roli Toperza (który poszukiwał swojego dopełnienia słownego „nie”, a jeszcze chętniej „tak”).

            Wspomniani już młodzi aktorzy Julia Kolano (czarownica Jadwiga) i Kacper Dziurdź (czarodziej) to bohaterowie spektaklu „Baśniowy ambaras”, który pod opieką Anny Piędel przygotowała młodzież z Grobel (z piątej klasy). Dziesięciu aktorów zaprezentowało się w prawdziwie bajkowej odsłonie, aczkolwiek postaci były nieco uwspółcześnione, a ich rodowód był, można rzec, „wielobajeczny”.

            Zwieńczeniem wieczoru był spektakl dość nietypowy. „Pink Ladies Club”, przygotowany przez panią Edytę Walczuk z ośmioosobowym zespołem, to humorystyczna bajkowa gra płciowych stereotypów i charakterów z wielką inwencją a także wyczuciem zagrana przez aktorów. Spektakl obnażył charaktery i charakterki, przynosił zamianę ról i sporo… zalotności. Wśród dojrzale pod względem aktorskim zagranych ról jurorom spodobali się najbardziej Zuzanna Kata jako Mała Su i Kacper Koc w roli Alexa.

            Finalne wystąpienie przewodniczącej jury Joanny Baran-Marczydło przyniosło wiele ciekawych aktorskich uwag – tak związanych z szkolnymi prezentacjami, jak i osobistych – a także widoczną radość, satysfakcję z tego wieczoru, który stał się Wieczorem. Następnie wraz z wójtem Markiem Stępakiem, dyrektorem Grzegorzem Kołodziejem i pozostałymi jurorami przewodnicząca jury wręczyła dyplomy z podziękowaniami dla wszystkich aktorów, opiekunów oraz wyróżnienia i nagrody główne. Widownia nagradzała wszystkich uczestników Wieczoru Teatrów Szkolnych rzęsistymi brawami, a młodych aktorów czekała wyjątkowa nagroda – wyjazd do Teatru im. Wandy Siemaszkowej na spektakl z udziałem profesjonalnych aktorów, w tym także z Joanną Baran- Marczydło.

            Na koniec gości i uczestników Wieczoru zaprosił na poczęstunek dyrektor Grzegorz Kołodziej. Poczęstunek, który nie tylko przyniósł kuluarowe komentarze po obejrzeniu spektaklu, ale prawdziwą ucztę kulinarną (bo to absolutnie nie były teatralne rekwizyty), która niewątpliwie zasłużyła na nagrodę specjalną.

            Oprac. Ryszard Mścisz

          • XXVI Diecezjalny Konkurs Wiedzy Biblijnej

          • Zuzanna Kata uczennica kl. VII  zajęła 3 miejsce na etapie dekanalnym

            XXVI Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej, który odbył się 18 lutego w SP w Groblach.

            Serdecznie gratulujemy!

          • Dzień Babci i Dziadka w naszej szkole

          • ,,Babuniu, Dziadziuniu, w dniu Waszego święta,

            życzenia składają Wam wszystkie wnuczęta..."

             

            11 stycznia 2023r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka. Był to dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości. Na wstępie Pan Dyrektor Grzegorz Kołodziej przywitał wszystkich gości, którzy przybyli w licznym gronie. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej dzieci z ,,zerówki", klas I-III a także IV-VIII przedstawiły bardzo żywiołowy program artystyczny, na który złożyło się przedstawienie jasełkowe, śpiewy, bardzo wzruszające życzenia dla babci i dziadków, a także pokazy taneczne. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy, nagradzając najmłodszych gromkimi brawami. Po niezwykłym występie jasełkowym, uczniowie zaśpiewali ”100 lat”, złożyli życzenia swoim dziadkom i wręczyli im laurki. Wszyscy spisali się wzorowo, a brawom nie było końca. Po występie dziadkowie zostali ugoszczeni przez rodziców, którzy przygotowali słodki poczęstunek. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Był to niezwykły, pełen wzruszeń i radości dzień.

          • Szkolne Jasełka

          •        Okres poprzedzający Święta Bożego Narodzenia to czas pełen radości. Tradycyjnie, jak co roku w naszej szkole odbyło się spotkanie opłatkowe.

                Rozpoczęło się ono przedstawieniem Jasełkowym w wykonaniu naszych wspaniałych uczniów. Spotkaniu towarzyszyła niezwykle radosna, życzliwa, a przede wszystkim rodzinna atmosfera.

          • POWIATOWY KONKURS WIEDZY O ZDROWIU

          •       Dnia 16 grudnia bieżącego roku, z inicjatywy Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego odbył się w Nisku Powiatowy Konkurs Wiedzy o Zdrowiu, w którym wzięły udział nasze uczennice klasy VIII: Kinga Rurak oraz Justyna Winogrodzka.

                Wprawdzie nie zajęły pierwszych miejsc, ale z całą pewnością wzbogaciły swoją wiedzę oraz sprawdziły swoje umiejętności na poziomie powiatowym.

            Opiekę na uczennicami sprawowała Pani Barbara Drelich – Scilanga.

          • Przedświąteczny Kiermasz Charytatywny

          • Tradycją stało się, że co roku w okresie świątecznym, korytarze naszej szkoły wypełniają się cudownymi zapachami ciast, ciasteczek i pierniczków. Uczniowie bardzo aktywnie angażują się w kiermasz świątecznych słodkości. Pieką ciasta, muffinki, pierniczki i co tylko słodkiego i świątecznego można sobie wymarzyć. Oczywiście chętnych do nabycia tych pyszności nigdy nie brakuje i stoisko z tymi wspaniałymi pysznościami jest zawsze bardzo okupowane. Jednak nie pieczemy i nie zjadamy tych słodkości tylko dla własnej przyjemności. Celem naszego kiermaszu jest zawsze zbiórka pieniędzy dla osób potrzebujących. Dzielenie się z innymi jest najwspanialszym prezentem i daje niezwykłą satysfakcję.

            W tym roku zebrane pieniądze przekażemy dla chłopca, którego świat zmienił się kilka miesięcy temu, a który mimo to walczy, jak tylko może. Dominik Tupaj pochodzi z Wólki Łętowskiej, jest uczniem 6 klasy u którego zdiagnozowano guza pnia mózgu nieoperacyjnego. Pieniądze są potrzebne na leczenie za granicą, na które Dominik został zakwalifikowany. Koszty są ogromne, dlatego liczy się każdy grosz i każda minuta.

            Pomagamy, jak możemy i zachęcamy do tego wszystkich.

          • Projektujemy w Tinkercadzie

          • W naszej szkole nie boimy się innowacji i nowoczesnych technologii. Klasa 8 na lekcjach fizyki zgłębiała tajniki projektowania obwodów elektrycznych w programie Tinkercad. Nie jest już dla nich zagadką czym jest dioda LED RGB, jak działa potencjometr lub jak podpiąć rezystor? My - nauczyciele dajemy im narzędzia, pokazujemy możliwości... Czy je wykorzystają w przyszłości? Mamy nadzieję, że tak!

          • Rozszerzona rzeczywistość na fizyce

          • Język nowoczesnych technologii to często jedyny sposób, aby dotrzeć do naszych uczniów, którzy mnóstwo czasu spędzają w sieci. Dlatego na lekcjach w naszej szkole pojawiła się Fizyka AR, która pozwala na nakładanie informacji generowanych komputerowo na rzeczywiste obiektu oraz na pracę na wirtualnych obiektach w rzeczywistym otoczeniu. Dodajmy do tego jeszcze ciekawe quizy i gry i tematyce fizycznej i lekcje już nigdy nie będą nudne.

          • Wizyta Świętego Mikołaja

          • Przyszedł! Naprawdę przyszedł! Przyniósł prezenty, pogłaskał po główkach, wysłuchał obietnic o tym, jak to będziemy się starać być grzecznymi w przyszłym roku i odleciał na swoich kolorowych saniach. Usłyszeliśmy tylko jego radosne ho! ho! ho! i już go nie było. Ale obietnice pozostały. Drogi Święty Mikołaju, nie zawiedziemy Cię! Będziemy się starać być coraz lepszymi kolegami i uczniami tak, żeby Ci z wrażenia ta Twoja czerwona czapka spadła:)

          • Zuzia znów wśród najlepszych!!!

          • 2 grudnia w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej odbyła się XVI edycja Konkursu Wiedzy o Ochronie Przyrody, w którym nasza niezawodna i wspaniała uczennica - Zuzanna Kata zajęła II miejsce!!! Ależ dumni jesteśmy Brawo dziewczyno! Po raz kolejny wykazałaś się pracowitością i systematycznością. Wierzymy, że jeszcze nie raz pokażesz, na co Cię stać.

          • Aktywna tablica

          • Dzięki programowi "Aktywna tablica" pozyskaliśmy nowoczesny sprzęt do rewalidacji. Nasi uczniowie mogą teraz przenieść się do wirtualnej rzeczywistości dzięki goglom vr, rozwijać funkcje motoryczne na interaktywnej podłodze, a zajęcia nigdy już nie będą nudne i monotonne jeśli wykorzystamy interaktywną tablicę. Te dzieciaki naprawdę zasługują na to, co najlepsze, a my - nauczyciele robimy co w naszej mocy, by zapewnić im komfortowe warunki do rozwoju.

          • Przedstawienie Olimp na wesoło

          • Uczniowie klas V i IV w ramach lekcji historii przygotowali przedstawienie pt. „Olimp na wesoło”. Na jeden dzień do naszej szkoły zawitali bogowie olimpijscy. We wspaniałych strojach i ze swoimi atrybutami przedstawili się naszym uczniom, najpierw zaprezentowali się uczniom kl. I-III oraz przedszkolaczkom, a wieczorem wpadli na imprezkę andrzejkową do klas IV-VIII. Przedstawienie było wesołe a dzięki psotnemu Hermesowi mogliśmy dowiedzieć się więcej o mieszkańcach Olimpu i ich cechach charakteru.

            Po przedstawieniu, jak to zapowiedział Zeus, rozpoczęła się imprezka. Otworzyły ją pokazy taneczne dwóch grup, najpierw dziewczynki z kl. VIII a następnie tancerki z kl. V i VI zaprezentowały swoje niezwykłe umiejętności.

            Potem już parkiet był otwarty dla każdego. Nie zabrakło oczywiście ulubionych tańców i zabaw, czyli belgijki, chusteczki, kaczuszek czy pociągu.

            Wszyscy bawili się wyśmienicie i z bolącymi nogami, ale z radosnymi uśmiechami wrócili bezpiecznie do domu.

          • 25 listopada Światowy Dzień Misia

          • Piątkowy dzień, 25 listopada, w naszej szkole był niezwykle kolorowy i pluszowy. Z okazji Światowego Dnia Misia Pluszowego uczniowie przyprowadzili do szkoły swoich pluszowych przyjaciół. Umilali oni lekcje i sprawiali wiele radości.

          • Występ przedszkolaków

          •        W dniu 24 listopada wychowankowie przedszkola pożegnali kończącą się powoli jesień. Z tej okazji zaprosili starszych kolegów z klas I-III i rodziców. Przedszkolaki zaprezentowały umiejętności zdobytepodczas jesiennych zajęć. Najwięcej radości sprawiło dzieciom przygotowanie inscenizacji „ Dary Jesieni” oraz taniec do ,, Deszczowej piosenki”.

            Kończąca się pora roku była okazją do zaśpiewania tematycznych piosenek, a wśród nich była „ Jesienna poleczka”, „ Tańcowała jesień”, „ Pac, gruszka do fartuszka”, „ Zbieramy warzywa”, „ Jesienna moda”. W barwnych strojach, przebrani za jesienne listki, przedszkolaki recytowały wiersze i uczestniczyły w zabawach muzyczno- ruchowych, które pozwoliły na utrwalenie i usystematyzowanie wiedzy na temat jesieni. Przedstawienie wprawiło zaproszonych gości w bardzo radosny nastrój.

            Teraz czekamy na piękną zimę i kolejne przedstawienie naszych najmłodszych artystów.

          • Jutro Dzień Pluszowego Misia

          • Mały lub duży, milutki i puszysty - kojarzy nam się z dzieciństwem i przytulaniem, a jutro uratuje Was, drodzy uczniowie, przed stresem związanym z odpowiedzią ustną na lekcji. Nie zapomnijcie zabrać go ze sobą do szkoły.

          • Robotyka w naszej szkole

          • "Laboratoria Przyszłości " w Szkole Podstawowej w Cholewianej Górze

                  W ramach zajęć z informatyki oraz zajęć technicznych uczniowie naszej szkoły wrzesień rozpoczęli z nowym sprzętem i powoli uczą się go obsługiwać i tworzą wspaniałe rzeczy.

            Jest to sprzęt w 100% w efektywny sposób wykorzystywany podczas zajęć prowadzonych w klasach IV - VIII i  I-III. Uczniowie bardzo polubili układanie i programowanie z Lego Spike Essential.

            Na bieżąco postaramy się udostępniać na naszej stronie wyniki naszej pracy.

          • Narodowy Dzień Niepodległości

          • Jan Paweł II powiedział: „Ziemio Polska, Ziemio trudna i doświadczona. Ziemio moja bądź pozdrowiona!”

            11 listopada obchodziliśmy 104 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Tradycją jest, iż uczniowie naszej szkoły również pamiętają o trudnych losach naszej Ojczyzny. W tym roku pieśnią i wierszem młodzież postanowiła uczcić ten szczególny czas.

          • Wycieczka do Warszawy

          • W dniach 3-4 listopada 2022 roku uczennice klasy 7 naszej szkoły wzięły udział w wycieczce do Warszawy. Program naszej edukacyjnej wycieczki obejmował najważniejsze atrakcje naszej stolicy. Zamek Królewski, Stare Miasto, Stadion Narodowy, Łazienki Królewskie, Pałac Kultury i Nauki czy Centrum Nauki Kopernik to tylko kilka z odwiedzanych przez nas miejsc. Napięty harmonogram zdopingował nas do wyjazdu we wczesnych godzinach rannych. Warszawa przywitała nas piękną słoneczną pogodą a Stadion Narodowy, który powstał w latach 2008-2011 zachwycił nas.

            Następnym punktem obowiązkowym dla każdego młodego odkrywcy jest Centrum Nauki Kopernika, my także udaliśmy się do tego magicznego miejsca gdzie nauka i fantastyczna zabawa łączą się ze sobą i inspirują na każdym kroku. Po spędzonym tu czasie w późnych godzinach popołudniowych udaliśmy się do hotelu. Po pysznej obiadokolacji żądni wrażeń udaliśmy się jeszcze na podbój Warszawy. Pałac Kultury i Nauki przywitał nas magią kolorów. Największym zainteresowaniem cieszył się jednak taras widokowy położony na 30 piętrze, na wysokości 114 metrów, skąd mogliśmy podziwiać wieczorną panoramę miasta. Do hotelu postanowiliśmy wrócić metrem, dla niektórych było to pierwsze spotkanie z takim transportem pasażerów. Pełni wrażeń i emocji udaliśmy się na odpoczynek aby wypoczęci kontynuować naszą wielką przygodę w stolicy w kolejnym dniu. Następnego dnia po pysznym śniadaniu udaliśmy się do Łazienek Królewskich aby w tym szczególnym miejscu rozpocząć analizować historię Warszawy. Ulubiona letnia rezydencja króla Stanisława Augusta zachwyciła nas barwą jesiennych kolorów, a przyjaźni mieszkańcy ogrodów towarzyszyli nam na każdym kroku.

            Zwiedzając te urokliwe ogrody nie mogliśmy nie zauważyć pięknego pomnika Fryderyka Chopina, przy którym przystanęliśmy aby posłuchać kompozycji naszego wirtuoza. Dla fanów motoryzacji gratką jest odrestaurowany samochód Józefa Piłsudskiego. Cadillaca 355D ustawiono w przeszklonym, podświetlanym pawilonie przy wejściu do Łazienek znajdującym się przy Belwederze. Obok znajduje się panel z informacjami o historii tego pojazdu. Chwilę refleksji przeżyliśmy na Placu Piłsudskiego, w której znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. Nieustannie trwają przy nim warta. Podczas jej zmiany żołnierze maszerują i tupią przy tym bardzo głośno. Na kolumnadzie grobu wymienione są wszystkie ważniejsze bitwy, które stoczyli polscy żołnierze. W centrum miasta na placu Zamkowym znajduje się kolumna Zygmunt III Waza, który przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy. Jak głosi legenda, jeśli opuściłby miecz, który trzyma w dłoni, byłoby to zapowiedzią nieszczęścia dla stolicy. Syrenka Warszawska to kolejny symbol stolicy, syrenka trzyma miecz i tarczę, bo, według legendy, rybakom, którzy uwolnili ją z rąk kupca, obiecała, że będzie bronić Warszawy. Oglądaliśmy również Pomnik Małego Powstańca, rzeźba małego żołnierza znajduje się na starym mieście, przedstawia dziecko, chłopca, który walczył w powstaniu warszawskim w trakcie wojny. Po pysznym obiedzie udaliśmy się na Zamek Królewski, gdzie poznawaliśmy historię tego miejsca i mogliśmy podziwiać piękne komnaty królewskie oraz Galerię Arcydzieł. Spędziliśmy w zamku niezapomniane chwilę. Pełni wrażeń i emocji wyruszyliśmy w drogę powrotną do naszych domów.