• Podwójne wyróżnienie w konkursie fotograficznym

• Wiktoria Sudoł z klasy 3 oraz Oliwia Fila z klasy 4 zdobyły wyróżnienie w konkursie fotograficznym organizowanym przez Zespół Szkół w Jeżowem. Konkurs dotyczył uchwycenia na zdjęciach niezwykłych miejsc w naszym regionie. Dziewczynki wykazały się niezwykłą artystyczną wrażliwością. To wspaniale, że tak młode osoby potrafią dostrzec piękno otaczającego nas świata, a przy okazji w sposób twórczy i kreatywny spędzać swój wolny czas. Gratulujemy sukcesu i życzymy dalszego rozwijania fotograficznej pasji.

• I Powiatowy Konkurs Matematyczno-Fizyczny

• W dniu 10 maja 2023r. uczennice naszej szkoły brały udział w drugim etapie I Powiatowego Konkursu Matematyczno-Fizycznego, który odbył się w Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 3 w Nisku.

Naszą szkołę reprezentowała uczennica kl. VII - Zuzanna Kata oraz Rokasana Piela - ucz. kl. VIII.

Patronat honorowy nad konkursem objęło Kuartorium Oświaty w Rzeszowie.

Nagrody laureatom wręczali pan Robert Bednarz - Starosta niżański oraz władze i przedstawiciele miasta i kuratorium.

Gratulujemy uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów!

• Śpiewamy Majówkę

• Miesiąc maj jest czasem, kiedy w sposób szczególny czcimy Maryję.

W związku z tym, na lekcji religii, w piękny słoneczny dzień PRZEDSZKOLACZKI wraz z p. Basią udali się na Majówkę, gdzie wspólnie śpiewali, modlili się i chwalili Matkę Boga.

• „Wielkanocne Świętowanie”

18 kwietnia 2023 r. w Zespole Szkół im. Św. Stanisława Kostki w Kamieniu odbył się  Wojewódzki Przegląd Tradycji Wielkanocnych pod hasłem „Wielkanocne Świętowanie”.

Celem spotkania było przybliżenie obrzędowości wielkanocnych w różnych państwach Europy. Publiczną Szkołę Podstawową im. Św. Jadwigi Śląskiej w Cholewianej Górze reprezentowały dwie uczennice klasy VII: Zuzanna Kata i Nadia Wąsik. Uczennice naszej szkoły przygotowały i znakomicie przedstawiły tradycje i zwyczaje wielkanocne Szwajcarii. Zuzia i Nadia przedstawiły obrzędowość,tradycje kulinarne oraz zabawy Szwajcarów podczas Świąt Wielkanocnych. Uczennice przekazały uczestnikom przeglądu wiele ciekawych informacji na temat wielkanocnego świętowania w Szwajcarii i zaprezentowały przy tym swoje zdolności aktorskie.

• „Języki integrują”

30 marca 2023r. w Zespole Szkół w Jeżowem odbyła się jedenasta edycja Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego i Niemieckiego „Języki integrują”. Celem konkursu była jak zawsze dobra zabawa oraz zwiększenie motywacji do nauki języków obcych. Trzyosobowe zespoły reprezentujące swoją szkołę w formie gier i zabaw zmagały się z czterema konkurencjami sprawdzającymi zarówno wiedzę dotyczącą kultury krajów jak i umiejętność słuchania, czytania ze zrozumieniem oraz wiadomości gramatyczne.

Publiczną Szkołę Podstawową w Cholewianej Górze reprezentowały dwie uczennice klasy VIII- Roksana Piela oraz Justyna Winogrodzka oraz uczennica klasy VII- Zuzanna Kata. Nasz zespół uczestniczył w kategorii j. niemiecki. W tej dziedzinie wystąpiło 8 drużyn.

Poziom wszystkich zespołów był bardzo wysoki i wyrównany. Pierwszy raz w historii tego konkursu była dogrywka z j. niemieckiego, w której uczennice naszej szkoły: Roksana, Magdalena i Zuzanna wyszły zwycięsko i zajęły II miejsce.

Laureatkom konkursu gorąco gratulujemy i zachęcamy do nauki języków obcych.

• AKADEMIA Z OKAZJI KONSTYTUCJI 3 MAJA

• 28 kwietnia 2023r.  w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji  z 1791 roku przygotowana przez panią H. Rogalę i M. Rychlak.

Konstytucja to pierwsza w Europie, a druga na świecie ustawa rządowa wypracowana przez Sejm Wielki (1788-1792), który po I rozbiorze podjął próbę naprawy państwa. Majowa konstytucja znosiła liberum veto, dopuszczała mieszczan  do udziału w rządzie, a chłopów miała wziąć w obronę przez prawo. Zapowiadano utworzenie  nowoczesnej armii.

Uczennice z klasy VII Nadia i Zuzanna przybliżyły okoliczności uchwalenia tej ustawy.

Uczennice i uczniowie z klasy V i VII  przypomnieli atmosferę tamtych czasów.

Zaśpiewali „Mazurka Trzeciego Maja”, pieśń o Konstytucji.

Nasi soliści Alan Bekier, Zuzanna Kata, Oliwia Fila zaśpiewali wzruszające pieśni o Ojczyźnie. Niejednemu uczestnikowi łza się zakręciła w oku.

Zapamiętamy również występy Michała Sudoła, Pawła Sudoła, Alana Bekra, Oliwki Fili, Oliwki Sudoł, Alicji Fili i Ewelinki Watras.

Dziękujemy za  pełne wzruszenia chwile i czekamy na następne.

Duże wrażenie na uczestnikach akademii zrobiły niezwykle starannie  wykonane, piękne dekoracje.