• HISTORIA

SZKOŁY PODSTAWOWEJ W Cholewianej GÓRZE

Historia szkoły w Cholewianej Górze sięga roku 1857. W tym czasie gmina Cholewiana Góra za namową radcy szkolnego dr Machera, plebana z Jeżowego – księdza Walentego Padowicza i pana Leona Rylskiego – właściciela dóbr Narty, zobowiązała się do założenia we wsi szkoły trywialnej.

Nowy budynek, składający się z jednej izby lekcyjnej i pomieszczenia dla nauczyciela obiecał wystawić z pomocą mieszkańców wsi pan Leon Rylski. Miał też, jak mówi kronika szkoły „utrzymać go zawsze w stanie dobrym”. Oprócz tego przeznaczał rocznie na utrzymanie szkoły kwotę 10 zł 20 centów. Zapewniał też bezpłatnie drewno opałowe w ilości 6 sągów. Natomiast gmina Cholewiana Góra zobowiązała się składać na utrzymanie nauczyciela 210 zł rocznie.

Nauka w szkole miała odbywać się w języku polskim. W tym czasie Cholewiana Góra należała do parafii Jeżowe. Aby realizować naukę religii gmina zobowiązała się dwa razy w tygodniu posyłać do Jeżowego furmankę po księdza.

Nauka szkolna rozpoczęła się we wrześniu 1862 roku pod kierunkiem nauczyciela Konstantego Wojciechowskiego. Pomagał mu, jako tymczasowy nauczyciel Wacław Enzinger i to on właśnie spisał te wydarzenia w kronice szkoły dnia 24 lutego 1869 na podstawie aktu fundacyjnego szkoły znajdującego się w owym czasie w kancelarii parafii w Jeżowem oraz własnych wspomnień.

W 1875 roku Orzeczeniem Wysokiej Rady Szkolnej Krajowej przekształcono szkołę trywialną na szkołę etatową, a w 1888 roku wybudowano nowy obiekt szkolny składający się z dwóch sal lekcyjnych.

Naukę w szkole po raz pierwszy przerwano w 1914 roku, ponieważ w budynku szkoły kwaterowały wojska  sprzymierzone a później wojska rosyjskie.

Nowy rok szkolny rozpoczęto 1 sierpnia 1915 roku.

Drugi raz przerwano naukę w roku 1941, kiedy Niemcy wysiedlili ludność całej wsi.

W roku 1946 rozpoczęto naukę w starym budynku szkoły i sali wynajętej na wsi.

Budynek, w którym obecnie szkoła funkcjonuje został oddany do użytku w 1959 roku, a jego budowa trwała 1 rok. W latach 1968 – 1972 w budynku zainstalowano prąd elektryczny i centralne ogrzewanie.

Od 1993 do 1997 roku szkoła przeszła gruntowny remont. Wymieniono podłogi, instalację centralnego ogrzewania, okna, drzwi, zainstalowano sanitariaty w budynku szkoły, wymieniono kotły centralnego ogrzewania z węglowego na gazowe, wybudowano mini oczyszczalnię ścieków.

W latach 2000- 2005 trwała rozbudowa szkoły. Powstało nowe skrzydło budynku, w którym  znajduje się: sala gimnastyczna o wymiarach 12 x 24 m wraz z zapleczem socjalnym, kuchnia ze stołówką, sala komputerowa i biblioteka.

1 września 2002 roku Szkole Podstawowej została przywrócona dawna patronka szkoły Św. Jadwiga Śląska.

Uroczyste poświęcenie nowego budynku szkoły oraz sztandaru ufundowanego przez byłych uczniów szkoły- panów Bolesława i Mieczysława Miazgowicz, odbyło się 27 października 2005 roku.

16 października 2006 roku zostały sprowadzone do kościoła parafialnego w Cholewianej Góry relikwie patronki szkoły, Św. Jadwigii Śląskiej.

1 września 2007 roku zostało utworzone Publiczne Gimnzjum, a od 1 lutego 2008 roku Zespół Szkół w Cholewianej Górze.

1 września 20017 roku w wyniku reformy edukacji zostały zlikwidowane gimnazja, Publiczne Gimnzjum w Cholewianej Górze oraz Zespół Szkół w Cholewianej Górze przestały istnieć. Od tego dnia istnieje tylko Publiczna Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Śląskiej w Cholewianej Górze.