• Regulamin świetlicy i stołówki

REGULAMIN  ŚWIETLICY  SZKOLNEJ W PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ  IM. ŚW. JADWIGI ŚLĄSKIEJ

W CHOLEWIANEJ GÓRZE

1. Świetlica szkolna pełni działalność opiekuńczo – wychowawczą.

1. Ze świetlicy mogą korzystać wszyscy uczniowie Publicznej Szkoły w Cholewianej Górze.

1. Głównym celem świetlicy jest zapewnienie opieki uczniom, prowadzenie zajęć wychowawczych, wspomaganie rozwoju i pomoc w nauce oraz rozwój zainteresowań i uzdolnień uczniów.

1. Wychowawca świetlicy zapewnia opiekę nad uczniami w czasie nieobecności innych nauczycieli.

1. Wychowawca świetlicy współpracuje z wychowawcami klas w zakresie realizacji zadań opiekuńczych i wychowawczych szkoły.

1. Uczestnicy zajęć świetlicowych mają prawo do:

- wyboru zajęć zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i zdolnościami;

- życzliwego i podmiotowego traktowania;

- swobody stosownego wyrażania myśli i przekonań;

- opieki wychowawczej.

7. Uczniowie korzystający ze świetlicy szkolnej są zobowiązani do:

- godnego zachowania się i traktowania innych z szacunkiem;

- przestrzegania zasad kultury oraz dbałość o wspólne dobro;

- schludnego wyglądu (skromny, szkolny strój, zmienne obuwie, bez nakrycia głowy).

8. Z wyposażenia świetlicy można korzystać wyłącznie pod opieką i za zgodą wychowawcy świetlicy.

9. Uczeń, który dokonał celowego zniszczenia  wyposażenia świetlicy, zostanie obciążony pełną lub częściową odpłatnością za uszkodzony lub zniszczony sprzęt.

10. Uczestnictwo w zajęciach świetlicowych oraz właściwe zachowanie uczniów

w świetlicy szkolnej ma wpływ na ocenę z zachowania.

Oprac. Mgr Barbara Drelich – Scilanga

(wychowawca świetlicy szkolnej)

Regulamin stołówki szkolnej

w Publicznej Szkole Podstawowej im. Św. Jadwigi Śląskiej

w Cholewianej Górze

• Podczas przerw obiadowych na stołówce mogą przebywać tylko uczniowie, którzy korzystają ze stołówki
          • Każdy uczeń przychodzący na stołówkę ustawia się na końcu kolejki.
          • Po zjedzeniu posiłku uczniowie mają obowiązek:

- odnieść talerze i sztućce na miejsce przeznaczone na brudne naczynia,

- kartoniki, papierki, itp. wyrzucamy do kosza na śmieci,

- krzesła należy zasunąć.

• Każdy uczeń przebywający na stołówce jest zobowiązany do:
          • kulturalnego zachowania i właściwego słownictwa
          • spokojnego i godnego zachowania oraz traktowania innych z należytym szacunkiem
          • zachowania porządku na stołówce.

Uczniowie przebywający na stołówce mają obowiązek stosowania się do poleceń      wydawanych przez wychowawcę świetlicy, bądź innych nauczycieli.

Zachowanie na stołówce szkolnej ma wpływ na ocenę z zachowania.

Oprac. Mgr Barbara Drelich – Scilanga

(wychowawca świetlicy szkolnej)

Świetlica Publicznej Szkoły Podstawowej

im.Św. Jadwigi Śląskiej w Cholewianej Górze

Świetlica szkolna w Publicznej Szkole Podstawowej w Cholewianej Górze pracuje

od poniedziałku do piątku.

Celem głównym świetlicy szkolnej jest zapewnienie opieki wychowankom w czasie wolnym od zajęć edukacyjnych oraz ubogacenie form pracy świetlicowej. W zajęciach przeważnie biorą udział uczniowie szkoły podstawowej, natomiast sporadycznie uczniowie gimnazjum.

W świetlicy szkolnej obowiązują ustalone a następnie zatwierdzone przez Dyrektora Szkoły pana Grzegorza Kołodzieja, regulamin oraz zasady obowiązujące, jak również regulamin stołówki, ponieważ świetlica jest jednocześnie miejscem, gdzie uczniowie zarówno szkoły podstawowej, jak  i gimnazjum spożywają obiad. Organizowane są dwie tury wydawania obiadów.

Zajęcia świetlicowe organizowane są zgodnie z planem opiekuńczo – wychowawczym i skierowane są na rozwijanie umiejętności manualnych, zainteresowań dzieci i na aktywność twórczą. Przeprowadzane są regularnie pogadanki na temat zachowania bezpieczeństwa podczas zabaw na przerwach oraz bezpiecznej drogi do szkoły.

Po zajęciach lekcyjnych dzieci odrabiałą prace domowe pod kontrolą wychowawcy świetlicy, dzieci w trakcie rozwiązywania zadań również korzystają z  pomocy koleżeńskiej. Ponadto wychowawca świetlicy otacza opieką wszystkich uczniów podczas nieobecności nauczycieli.

Uczniowie mają zapewnioną fachową opiekę. Na świetlicy prowadzone są zajęcia z zakresu: kultury życia codziennego, żywego słowa, ruchowe i muzyczne oraz plastyczno - techniczne. Charakter pracy     w świetlicy, jej specyfika dają szanse wpływania na rozwój, wychowanie i poznanie indywidualnych cech uczniów w sytuacjach nielekcyjnych. Toteż większość uczniów spędza  w świetlicy swój wolny czas po zakończeniu lekcji. Największa grupę stanowią uczniowie klas najmłodszych. Wychowawca prowadzi zajęcia stymulujące i wspierające rozwój dzieci. Różnorodne formy prowadzonych zajęć umożliwiają wychowankom rozwijanie wrażliwości estetycznej, wyobraźni, fantazji oraz ekspresji własnej. Uczniowie spędzający czas w świetlicy  po lekcjach mają zapewniony odpoczynek oraz możliwość realizowania własnych pomysłów. Odbywa się  także współpraca z wychowawcami i pedagogiem  szkolnym, którzy przekazują cenne uwagi dotyczące pracy z dziećmi.

(wychowawca świetlicy szkolnej mgr Barbara Drelich - Scilanga)